Експерти розповіли, чому Чернігів піднявся у рейтингу ведення бізнесу

Експерти розповіли, чому Чернігів піднявся у рейтингу ведення бізнесу

11719_9

19 жовтня у Чернігівській міській раді презентували результати щорічного дослідження «RegionalDoingBusiness. 2018»Цей рейтинг оцінює легкість ведення бізнесу в усіх обласних центрах України. Його складають Офіс ефективного регулювання (BRDO) та Спілка українських підприємців (СУП).

Інформація про лідерів цього дослідження вже з’явилася в українських мас-медіа раніше – 11 жовтня, коли його підсумки були оприлюднені на веб-порталі Регіональний Doing Business. Тепер же є більш докладна інформація, зокрема, і щодо Чернігова.

Як відомо, за цьогорічним оцінюванням Чернігів посів 7 місце, поділивши його з м. Рівне. За рік Чернігів піднявся у рейтингу аж на 17 позицій.

Як розповіла на зустрічі в Чернігові представниця Офісу ефективного регулювання Тетяна Коврига, дослідження робиться другий рік поспіль. Вивчається комфортність ведення бізнесу в усіх регіонах України. Досліджується, наскільки обтяжливими чи не обтяжливими для нього є місцеві правила. Застосовувався метод багатьох загальносвітових рейтингів, коли оцінка регіону дається по його адміністративногому центру (тобто й оцінка Чернігівщині – по Чернігову).

Загалом оцінювалися 6 компонентів: створення підприємства, одержання дозволів на будівництво, сплату місцевих податків, оформлення земельної ділянки, приєднання до електромереж та електронні сервіси. Дослідження базується на реальних відгуках підприємців: їх опитано близько 2,5 тисяч.

- Ми раді, що місто дослухалося до наших попередніх порад за результатами минулорічного рейтингу. Однак, ще є над чим працювати, - зазначила віце-президент СУП Елена Шуляк. Вона також озвучила учасникам зустрічі рекомендації для міста від Офісу ефективного регулювання та Спілки українських підприємців. Серед головних:

  • запровадити електронне надання дозволів та погоджень шляхом приєднання до загальнодержавних систем електронних послуг або розробки локального аналогу;
  • забезпечити прозорість містобудівної документації, виклавши її онлайн;
  • прискорити процес оформлення земельних ділянок під лінії електропередач;
  • приєднатися до Start Business Challenge.

-  Нам приємно, що цього року займаємо 7 місце в цьому рейтингу. Ми прийняли рішення зменшити пайову участь для інвесторів, які будують у Чернігові виробництво, майже до нуля. Зробили це для того, щоб бізнес, який обирає, де будувати своє підприємство, обирав Чернігів, - зазначив заступник голови Олександр Ломако. - Ми розуміємо, що Чернігів, не зважаючи на всі наші кроки і результати цього рейтингу, має в плані інвестицій і мінуси. Головні з них – це близькість до кордону з країною-агресором і логістика. Але я думаю, що саме простотою реєстрації, ведення бізнесу і адекватною владою, яка готова допомагати будь-якому підприємцю, це питання можна хоч і не вирішити, то спростити.

Олександр Ломако зазначив, що стосовно електронних сервісів Чернігову ще дійсно є над чим працювати. Міська влада це визнає і спробує наступного року виправити.

-   Чи потрібна взагалі пайова участь забудовників у розвитку інфраструктури міста – дискусійне питання. Якщо говорити про внесок за житлове будівництво, то ми зробили все що може міська влада для того, щоб прибрати з розрахунку цих платежів корупцію і зробити його прозорим.  Зробили мінімальну ставку, нижче якої бізнес не може оцінювати квадратні метри. Вона базується на мінімальній ринковій і єдина для всіх. Тому тепер жоден із забудовників не скаже, що тут є якась корупційна складова. І друге – ми перестали зараховувати в рахунок пайової участі мережі – бо це був шлях для маніпуляцій через завищення їх вартості. Зібрані кошти витрачаються містом на інфраструктуру в тому районі, де розташовані ці новобудови, - додав заступник міського голови.

Також на думку Олександра Ломако, і пайовий внесок забудовників у розвиток інфраструктури міста, і сплата місцевих податків, і обмеження при розміщенні зовнішньої реклами або будь-яких споруд – це баланс між інтересами підприємців і громади міста. У Чернігові намагаються цього балансу досягати.

Участь у зустрічі взяли також голова Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов, представники бізнесу та фахівці підрозділів міської ради, які мають безпосереднє відношення до критеріїв рейтингу.

До речі, подібні зустрічі проводять, окрім столиці, лише у двох містах України: Чернігові та Вінниці. Остання є лідером рейтингу, а Чернігів аналітики рейтингу обрали як місто, в якого побачили і позитивну динаміку, і потенціал.

11719_2

11719_7

11719_6

11719_4

11719_9

 

Джерело: Прес-служба Чернігівської міської ради

01.11.2018